В България здравното осигуряване предоставя на гражданите право на безплатни медицински направления за консултация с медицински специалисти, които са важен инструмент за диагностика и лечение. Въпросът за броя на направленията, които се полагат годишно, е често задаван от пациенти, тъй като те са основен фактор за достъпа до здравни услуги.
В България няма ограничение за броя на медицинските направления, които може да получи едно здравноосигурено лице през календарната година. Важно е обаче да знаем, че направленията се издават по преценка на личния лекар, в зависимост от здравословното ни състояние и необходимостта от консултация със специалисти.
Личният лекар има право да издаде едновременно направления за консултация със различни специалисти, ако здравословното състояние на пациента изисква това. Например, ако пациентът има нужда от консултация както с кардиолог, така и с ортопед, джипито може да издаде две отделни направления при едно и също посещение в кабинета. Важно е да знаете, че лекарите специалисти също могат да издават направления за консултация с друг специалист – например отивате при ендокринолог, който установява необходимост да посетите и хематолог.
Срокът на валидност на всички видове направления е 30 календарни дни, считано от датата на издаване. Изключения от това правило са направленията за мамография на двете млечни жлези и ехография на млечна жлеза от пакет „Образна диагностика”, издадени при провеждане на профилактичен преглед. Техният срок на валидност е до 60 дни считано от датата на издаване.
Направленията за специалист се издават за определен период, като вторичните прегледитрябва да се осъществят до 30 календарни дниот първоначалния преглед. Специалистът, извършил първичния преглед, има право да прецени колко последващи прегледи са необходими за правилното лечение. Ако вторичният преглед се извърши след този срок, пациентът ще трябва да заплати прегледа си.
За да се възползвате от медицински направления в България, е необходимо да бъдете с непрекъснати здравни осигуровки. Лицата, които не са здравно осигурени, нямат право на медицински направления за консултации със специалисти, както и на други здравни услуги, които се предоставят чрез националната здравноосигурителна система.
Снимка: Интернет