На Великден трудът се заплаща двойно

Във връзка с предстоящите Великденски празници – от 18 до 21 април включително – Инспекцията по труда напомня, че съгласно Кодекса на труда всички четири дни са официални празници и за положения в тях труд работодателят дължи заплащане с минимум 100% увеличение. Ако работата в тези дни е и извънредна, възнаграждението на служителите следва да бъде увеличено допълнително – с още 100%, тоест общо с минимум 200%.

Изрично се подчертава, че трудът по време на официален празник, когато е съчетан с извънреден труд, подлежи на задължителна писмена заповед от работодателя. Служителите трябва да бъдат предварително уведомени – не по-късно от 24 часа преди започване на работата.

Инспекцията напомня също, че въпреки съвпадането на официални празници със събота и неделя понякога води до допълнителен неприсъствен ден, това не важи за Великден. Причината е, че четирите дни – от Разпети петък до Светли понеделник – винаги са от петък до понеделник и по закон не се компенсират с допълнителна почивка.

За работещите при ненормиран работен ден или с подневно отчитане, трудът в официални празници, както и в неприсъствени дни, винаги се счита за извънреден и следва да бъде заплатен съответно.

При сумирано изчисляване на работното време (работа по график), трудът на официален празник не се отчита като извънреден. В тези случаи служителят получава увеличение на надницата с 100%. Работодателите са длъжни да изготвят предварителен график за максимум 4 месеца, който да бъде поименен и съобразен със законовите изисквания.

През май официални празници ще бъдат 1 май (Ден на труда), 6 май (Гергьовден) и 24 май (Ден на светите братя Кирил и Методий). Единствено 24 май ще бъде компенсиран с допълнителен почивен ден – 26 май (понеделник). За работещите на този ден, извънредният труд ще бъде заплатен с 75% увеличение.

Главната инспекция по труда отчита ръст на нарушенията при заплащането на труд по време на официални празници и призовава работниците да са наясно с правата си, а работодателите – да спазват трудовото законодателство.