Разпространението на боровата процесионка в България продължава да нараства, като за 2025 г. се очаква вредителят да засегне над 150 хиляди декара иглолистни гори. Това става ясно от отговор на Министерството на земеделието, в отговор на въпрос на народните представители Искра Михайлова и Даниел Проданов относно националните мерки за контрол.
Боровата процесионка не само уврежда горите, но представлява и сериозна заплаха за човешкото здраве, особено в урбанизирани територии. В тази връзка се засилват действията за наблюдение, сигнализиране и въздушно третиране срещу вредителя.
Според данни от Изпълнителната агенция по горите през 2023 г. са подадени 1831 сигнала за наличие на вредителя, а засегнатата площ е над 167 хиляди дка. За 2025 г. се предвижда третиране на над 8 700 дка с биологични препарати по въздух, като ще се използват и дронове, за да се повиши ефективността на операциите.
Въздушното пръскане се извършва с одобрени препарати с ниска токсичност, като Дипел 2X, които не застрашават хората и околната среда,” се посочва в доклада. В същото време институтите и лесозащитните станции провеждат тестове с нови биологични решения на базата на гъби .Експертите предупреждават, че климатичните условия през последните години – топли зими и сухи лета – създават благоприятна среда за вредителя. Въпреки усилията на институциите, необходима остава по-добра координация между държавата, общините и частните собственици на гори, за да се ограничи разпространението на процесионката.
Снимка: Интернет