Боровата процесионка е намаляла изключително много, но борбата с нея продължава и тя няма как да финишира окончателно за година-две; продължаваме с цялата поредица от мерки срещу вредителя. Обобщението направи пред медиите днес зам.-кметът Радостин Танев по повод граждански сигнали за единични случаи на поява на процесионката.
„Община Стара Загора разполага с пряк анализ кои капани и препарати повлияха най-добре при премахването ѝ през 2024 г. и ние ще се възползваме от този анализ. Има много добър ефект, не е краен, но към момента е ограничено наблюдаването ѝ. Знаете, че в градска среда нямаме право да пръскаме с тежки, химични препарати, а ползваме биологични агенти. В горските територии препаратите са пак щадящи към природата, но ефектът им е по-силен”, припомни Радостин Танев.
Той изрично подчерта добрата съвместна работа с Държавно горско стопанство в Стара Загора. „Намалили сме разширението на боровата процесионка и да я изтласкаме в горските територии”, обобщи настоящата ситуация зам.-кметът.
В отговор на журналистически въпрос, той отчете благоприятния ход на процеса на паспортизацията на дърветата – приключил е първият етап на тяхното заснемане.
„Тази година Община Стара Загора ще сключи договор с фирма, която ще ни предостави софтуер, изключително добре работещ относно паспортизацията. Към обичайните критерии за паспортизация на дърветата, които се ползват навсякъде: вид на дървото, големина, състояние на короната, болести, се прибавят и допълнителни: номерация на дърветата, имат ли вътрешни болести, които ще бъдат изследвани и записани. Софтуерът ще определя кое дърво ще бъде за окастряне, а кое – за премахване”, разкри подробно заместник-кметът.
Всичко това ще се следи в система, която ще подобри и комуникацията с гражданите. „Защото Стара Загора е най-зеленият град в България, но добрата поддръжка на зелената среда изисква доста работа!”, припомни Радостин Танев.
Любопитен факт е, че в град Стара Загора дърветата са повече от хората – те са 128 хил., а амбицията е до края на мандата официално заснетите дървета да станат повече от хората и в общината.
В градска среда през 2024 г. има залесени около 400 дървета, предпочитат се липи, те са удачни за градски условия.