Борова процесионка в парк “Аязмото”

В първите дни на март в старозагорския парк “Аязмото” са забелязани опасните гъсеници борова процесионка. Появата им по това време на годината е необичайно и вероятно е предизвикано от меката зима и затоплянето в първите дни на март, коментира директорът на Държавно горско стопанство в Стара Загора Иван Чергеланов.

Боровата процесионка е опасно насекомо. Досегът с нея може да доведе до тежки алергични реакции. Според експерти абсолютно противопоказно е да я докосвате, и да я убивате.

При докосване и всякакво друго дразнене, гъсениците отделят токсин, наречен тауметопеин, който причинява тежка форма на уртикария. Уртикарията пък накратко е алергична реакция с тежки обриви, сърбеж и зачервяване.

Контактът с процесионките може да е директен или аерогенен. Директният контакт ще рече, че сте докосвали гъсениците или гнездото на вида без предпазни средства. Аерогенният се получава при изпускането на миниатюрните косъмчета на гъсениците. Те могат да се забият навсякъде по тялото, като дори минават през дрехите. Наподобяват риболовни кукички с контра, които почти нямат вадене.

При какъвто и да е контакт с тях:

– изплакнете засегнатата зона със студена вода или спирт

– изперете дрехите си (шансът там да има останали косъмчета е голям)

– избягвайте горещата вода и излагането на засегнатата зона

– не докосвайте очи/нос

Най-често обриви се образуват по шията, лицето и ръцете. Спорадично може да се появят и на други места, в зависимост от това дали са проникнали косъмчета през дрехите. Естествено, обривите са придружени от сърбеж и болка. Те би трябвало да отшумят до няколко седмици. Контактите между гъсениците и домашните любимци могат да бъдат фатални! Чести симптоми при домашните любимци са некроза и окапване на част от езика, конвулсии, а при по-тежки случаи се стига и до смърт.

 

Снимка: Интернет