Учебната година няма бъде удължавана, ще стартира на 15 септември. Идеята тя да започне седмица по-рано не среща консенсус. Това призна образователният министър акад. Николай Денков. Той изчисли, че българските деца учат една календарна година по-малко, отколкото средно учат децата в Европа.
“Основният проблем е между 1 и 6-и клас. Оттам твърдението, че ние първо трябва да решим проблема с програмите – пък после да решаваме за учебното време – не е вярно. Проблемите са два. Ако ние удължим учебната година, което все още не е решено, защото няма съгласие по този въпрос, тогава трябва да сложим една ваканция през ноември, както е в другите държави, която трябва да бъде минимум три дни. В момента нямаме такава. И трябва да удължим междусрочната ваканция, за да имаме на всеки месец и половина – два – по 3-4 дни за почивка на учениците”, обясни академик Денков.
За по-ранен старт се обявиха и родители, и учители. 81% от майките и бащите са против, като 73% от тях категорично не са за идеята, сочат данни от изследване на Асоциация “Родителите”. Претоварването на децата по време на учебната година и нуждата от дълга лятна почивка, през която да са на открито и да пътуват, е основната причина, поради която анкетираните не одобряват мярката. На второ място се нарежда липсата на климатици в класните стаи, което ще възпрепятства безпроблемното протичане на часовете в началото на септември.