Навършиха се 40 години от влизането на “Розова долина“ в “А“ група

Точно преди 40 години на 13 юни в Казанлък се случва едно от най-големите събития за града на розите. На тази дата стадион „Севтополис“ /тогава Цвятко Радойнов/ „пращи по шевовете“, а хора има дори по дърветата около стадиона.

Един срещу друг излизат „Розова долина“ и „Марек“. Срещата е важен бараж за влизане в „А“ футболната група. Първата среща в Дупница завършва 0:0 и при победа казанлъчани за първи път ще влязат в най-горния ешалон на българския футбол. Срещата започва отлично за „розите“, като Емил Личев открива резултата с гол с глава. Минути по-късно гостите изравняват и при 1:1 завършва първата част. Такъв резултат обаче не устройва казанлъчани. 10-тина минути преди края треньорът Зафиров подготвя смяна, като терена трябва да напусне Кънчо Кънев. Секунди преди тази планирана смяна именно Кънев стреля от далечно разстояние и топката се оплита в мрежата на „Марек“. Целият стадион ликува, а времето до края е малко и „Розова долина“ записва исторически успех.

Влизането в „А“ група е факт и то предимно с местни футболисти. В сезона 1982/1983 година в Казанлък прекланя глава „ЦСКА“, който тъкмо е отстранил гранда „Ливърпул“. Розите побеждават „армейците“ с 2:0. С много съдийска помощ с равенство в Казанлък се измъква и „Левски“, след 1:1 с гол от дузпа за столичани в последните минути. Историята винаги ще помни този факт останал незабелязан тази година от ръководството на сегашния футболен клуб и Община Казанлък.

Казанлъчани благодарят на Камен Петков, Стайко Стайков, Атанас Йовчев, Кральо Орозов, Ангел Янев, Динко Стоянов, Кънчо Кънев, Златко Минчев, Йордан Тодоров, Христо Гоцков, Иван Зафиров-старши треньор, Лальо Радуков-пом.треньор, Румен Тенев, Кольо Петков, Койчо Коев, Емил Личев, Тошко Кефалов, Никола Дяков, Тенко Начев, Ахмед Дормушев и Валери Станчев.